Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak správné napsat mírovou smlouvu

15. 8. 2008

Jak správně sepsat lokální mírovou smlouvu? Pro zkušeného hráče nic složitého, ale pro nováčka ano.

Správná lokální mírová smlouva musí obsahovat :
 1) výpovědní lhůta:

       - velmi důležitá část, znamená to, jak dlouho ještě budete mírovat se                      soupeřem, když ten mír vy nebo on vypoví
       - obvyklá délka výpovědní lhůty neboli prostě výpovědky je 28h. Ovšem je jen na vás, na kolik hodin si ji nastavíte - od 24h až do 30h ( na víc už to nenastavujte, to už by vám to nikdo nepřijmul )                                                   - bez výpovědky mír nikdy nenabízejte!! Znamenalo by to, že kdyby vám soupeř mír vypověděl, mohl by na vás okamžitě útočit, a to např. v té nejnevhodnější situaci. Na druhou stranu byste to mohli využít ve svůj prospěch, ale dalo by se říct, že je to nefér jednání. Je to riskantní.

2) smluvní podmínky:
       - nejdůležitější část mírové smlouvy, udává podmínky, které upřesňují vaše možnosti, když je mír kteroukoli stranou přijat. Obvykle obsahuje tuto formuli. bez útoků, kouzel, volných průchodů třetí straně ->
         
bez útoků - tzn., že vy ani soupeř na sebe po přijetí míru nesmíte útočit. Toleruje se, když oba zaútočíte na stejnou neutrálku - jeden ji dobyje jako první, ale při útoku mu tam zemře několik jednotek - obrana této země klesne a druhý hráč ji dobyje - toto není porušení míru. Dá se tomu předejít, když Poštou oznámíte, že na tu a tu neutrálku útočíte - ale on s tím nemusí souhlasit a zaútočí tam také - také to není porušení míru. Porušení míru je to jen tentokrát, kdy on vám zaútočí na zemi, kterou již vlastníte min. 1 den - nejdříve se s hráčem zkuste domluvit, co to znamenalo a také na reparacích, ale když nevyjednává, anebo odmítá vinu, ozvěte se Radě starších.

bez kouzel -> vy nemůžete kouzlit na něj, on na vás. Občas se udává jen bez Červených kouzel - tzn. že soupeř na vás a vy na něj můžete kouzlit Žlutá kouzla, ale to by mělo být až po domluvě. Znovu zkuste nejdříve o porušení míru pohovořit s viníkem - občas se stává, že se zapíše do ML ( Magic List - používá se v aliancích, zapisuje se sem kouzlení nepřítele) a neuvědomí si, že s vámi má mír. Je to jeho chyba. Obvykle ji ale viník přizná, a obvyklá reparace bývá, že vás soupeř zakouzlí Žlutými kouzly - Požehnáními, a zařídí, že vás jeho aliance nebude kouzlit Červenými. Mír pak obvykle pokračuje, není to tak vážné porušení -
 - to je jedině tehdy, když vám na země, kde máte Mágy, nahází Smrící démony ( vraždí Vojsko) anebo nějaká Destruktivní kouzla -  Zemětřesení apod. To už je vážné, tady vám jeho reparace nijak nepomůžou zpět získat Vojsko nebo Domy, takže doporučuji hned se ozvat Radě starších, protože více toho už asi nezískáte.

bez Volných průchodů třetí straně ->
tzn. že nemůžete dát Volný průchod třetímu hráči, aby mohl zaútočit na vašeho kolegu, s kterým máte mír.Samozřejmě můžete mu dát Volný průchod, ale on nesmí zaútočit na kolegu - být vámi, tak pokud toho hráče pořádně neznáte, radši mu Volný průchod, který by mohl ohrozit kolegu, nedávejte. Protože by to byla vaše chyba, kdyby zaútočil přes VP. Obvyklá reparace je ta, kolik zemí sebere hráč přes VP, tolik vy musíte odevzdat. Pokud se nedomluvíte se třetím hráčem, a ten dále útočí na kolegu s mírem, je dost možné, že to předloží Radě starších.pozor na to.

3) časová podmínka:
- tzn. že napíšete mírovou smlouvu - s výpovědkou 28h, bez útoků, kouzel, VP třetí straně. Tento mír se stává platným od 20:00, pokud nedáš před 20:00 jinak. Tato formule se připisuje, když už máte po odtahu a nemáte možnost postavit obranné jednotky, nebo podle tohoto míru potřebujete měnit svoji strategii. Obvykle by měla být cca 12hod po odeslání - tzn.pošlete nabídku v 8:00, takže do 20:00. Smlouva tuto formuli nemusí obsahovat.

4)
rozšiřující podmínky:
- tj například provázání hranic Obchodními smlouvami. Také to mohou být požadavky vyděračské, když např.drtíte mnohem menšího hráče, a ten vám nabídne mír - např.zakouzlení Žlutými apod. Ale moc často s nimi nepochodíte.
Také to mohou být jednání o neutrálkách, které si necháte vy, a které on. Nebo také, že nejdříve všechna případná porušení vyjednáme mezi sebou, a až poté přijde na řadu Rada starších. Ve zkratce, je to to, co vás prostě napadne. Ale můžete se setkat s odporem druhé strany.

Takže vaše mírová smlouva by měla vypadat takto:
 Nabízím mír s 28h s výpovědkou, bez útoků, (červených) kouzel, VP třetí straně. Teď je 8.00, takže pokud mi neodpovíš do 20.00, tento mír se stává platným. Také bych byl rád, kdybycom provázali hranice obchodními smlouvami. A nebylo by od věci, dohodnout se do budoucna, které neutrálky si vezmeš ty a které já. A všechna případná porušení nejdříve vyjednáme mezi námi, až poté přijde na řadu rada starších.